Hakkımızda

ZFRÇKÇ TASARIM DÜKKÂNI

Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın kültürel birikimleri ekseninde binlerce yıldan bugüne renkli dünyasını, altın, gümüş ve değerli /yarı değerli taşlarla bezeli takılarını, günlük kullanım araçlarını, inanç simgelerini, çinilerini, desenlerini yorumlayarak yeni takılar üretiyor. Ahşap, cam, bezemeli kumaş, kemik, doğal taşlar gibi birçok malzeme ile gümüşü birleştirerek, yüzük, bileklik, kolye, broş, küpeler yaratıyor. Tüm ürünleri el yapımı ve özgünlük taşıyor. Her yıl ürünlerine güncel yorumlarını ekliyor. Alıcının isteklerini dikkate alan çalışmalar da yapıyor. Güzelin, estetiğin hiç bitmeyen süreçlerine katkıda bulunuyor.

27 Temmuz 2015

"Kuyumculuğu bıraktık, hayat dersi veriyoruz.” 

Bir seneyi biraz geçti ben ZFRCKC Takı Atölyesi’nde öğrenmeye ve üretmeye başlayalı. Bir seneyi biraz geçti ben her derdimi -tasarımsal olsun, teknik olsun, içinden bir türlü çıkamadığım, hayata dair her türlü sorun olsun- atölyede geçirdiğim süre boyunca anlatmaya başlayalı. Bir sene önce neredeydim? Sanırım hatırlamak istemiyorum; ama şimdi buradayım ve belki daha sonra çok başka bir yerde olacağım: Bu kendi içime doğru çıktığım bir yolculuk olduğu kadar, başkalarıyla da üretimim sayesinde paylaşmaya artık hazır olduğum bir deneyim. Rehberim, beni her tökezlediğimde yoluma geri döndürense, Zafer Çekiç. 

Bir seneyi biraz geçti ben bu ailenin bir parçası olalı. Her şeye rağmen insan olmanın, hırslardan uzak kendini gerçekleyerek var olmanın mümkün olduğunu biliyordum da, neredeydi böyle bir yer? Gerçekten arıyorsanız, köşe bucak, deliler gibi, bir şekilde doğru yere yolunuz düşüyor. Doğru insanlar böyle bir araya geliyor. Kadercilik değil bu, diliyorsunuz ve elinizden ne geliyorsa yapıyorsunuz. Güzel bir şeye ulaşmak öyle kolay değil; yolunuzu kendiniz açmalı ve hak etmelisiniz. Ustamdan sadece metale şekil vermeyi değil; bunu da öğrendim.

Bir seneyi biraz geçti ben hayatın kendisi nasıl pratik edilir fark etmeye başlayalı -komik değil mi, yaşadığımızı düşünüyoruz ama bazen korkularımız ve çekincelerimiz, hayatın önüne geçip bizi tutsak ediyor. Ta ki orada, “Korkma, ayağını yere sağlam bas. Kendinden emin ol; dik dur.” diyerek, bir kere, yüz kere, binlerce kere sıkılmadan telkinde bulunan engel tanımaz bir ruh bulana kadar. İşte böyle her şey karşınızda olup biterken inanıyorsunuz farklı bir dünya var: orada yeni gelen ilhamı yakalayınca heyecanla tasarlayan ve çocuk gibi sevinen; ters giden bir şeyle karşılaştı mı, profesyonelliğinin altında ezilmeyip deneyimlerini çözüm yaratma adına doğru kullanarak liderlik eden; sabrını yitirmeden sorulara cevap veren; pes etmeyen bir adamın dünyası var. Ne mutlu bana ki, bir parçasıyım diyebiliyorum. Ne mutlu bana ki, gün be gün bu ailenin genişlediğini görüyorum. Kozmik bir güçle toplandık bu güneşin etrafına ve hep birlikte, uyum içinde var olmanın keyfini sürüyoruz.

Billur Altınordu

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAFER ÇEKİÇ ÖZGEÇMİŞ

1965 yılında İstanbul’da doğdum. Küçük yaşlardan itibaren aletlerle oynamaya ilgi duyardım. Çeşitli malzemelerle değişik objeler yapmaya uğraşırdım. Lise yıllarında Kapalı Çarşı ve civarındaki kuyumcu atölyeleri ilgimi çekmeye başlamıştı. Sık sık Kapalı Çarşı çevresinde dolaşırdım. Bir gün cesur bir kararla bir kuyumcu atölyesine girdim ve ustaya bu işi öğrenmek istediğimi söyledim. Böylece on kişinin çalıştığı bir atölyede mücevherlerin büyülü dünyasının içine girdim. Birçok tekniğin temelini burada öğrendim. Küçük bir atölyede altın işleyerek başlayan bu hikaye büyük bir altın fabrikasında atölye şefliği ve bir gümüş takı işletmesinin müdürlüğü ile devam etti. Ancak, daha özgür bir şekilde kendi özgün tasarımlarımı üretebilmek için Beyoğlu’nda küçük takı tasarım atölyemi ve dükkanımı açtım. Endüstriyel olmayan her biri birbirinden farklı, daha primitif, el yapımı işlerin cazibesine kapıldım. Son sekiz yıldır çeşitli malzemeleri gümüşle harmanlayarak üretmeye devam ediyorum. Üzerinde yaşadığımız zengin Anadolu medeniyetlerinin izlerini takip ederek özgün tasarımlar yaratmanın, onları sevenleriyle buluşturmanın keyfini yaşıyorum. Bu keyfi yaşamak isteyenlere de atölyemdeki uygulamalarla deneyimlerimi aktararak ilk işe başladığım atölyedeki değerli ustama saygılarımı sunuyorum.